fid-logotyp-granat

Kiedy nawet LEAN nam nie pomoże

Filozofia LEAN i jej skuteczne praktykowanie na co dzień pozwala nam zapomnieć o konkurencji. Dlaczego? Wyobraźmy sobie, że wszystko lub niemal wszystko co robimy w ciągu dnia pracy, co robią nasi pracownicy, maszyny ma sens. Wyobraźmy sobie, że w naszej firmie robimy tylko sensowne rzeczy, podejmujemy się tylko sensownych działań. Obserwujący nas Marsjanie naprawdę nie […]
fig-autor-tmp
Andrzej Kaniewski
Trener, Ekspert FIG Polska

Filozofia LEAN i jej skuteczne praktykowanie na co dzień pozwala nam zapomnieć o konkurencji. Dlaczego?

Wyobraźmy sobie, że wszystko lub niemal wszystko co robimy w ciągu dnia pracy, co robią nasi pracownicy, maszyny ma sens. Wyobraźmy sobie, że w naszej firmie robimy tylko sensowne rzeczy, podejmujemy się tylko sensownych działań. Obserwujący nas Marsjanie naprawdę nie mogą sobie robić z nas żartów, widząc naszą zawodową aktywność.

Cóż, to byłoby piękne. Nasze firmy stałyby się wtedy bezkonkurencyjne.
To właśnie zakłada filozofia LEAN - wykonywanie działań dających wartość klientom i nam samym.

Niestety, rzeczywistość jest zgoła odmienna. Wiele, większość a nie raz, nie dwa wszystkie wykonywane działania na danym stanowisku, czy w obszarze firmy są bez sensu:

  • „klepiemy” raporty, których nikt nie czyta,
  • po raz kolejny podejmujemy te same akcje marketingowe czy sprzedażowe, mimo że poprzednio nie dały one rezultatu,
  • przewozimy palety z miejsca na miejsce,
  • produkujemy produkty, których nikt nie zamawiał, budując zapas na magazynie,
  • przymykamy oko na niską jakość i inne problemy licząc, że magicznie one nigdy się nie powtórzą,
  • narzekamy na brak pracowników i ich jakość, zamiast pomyśleć dlaczego nie chcą u nas pracować lub czy w ogóle ich potrzebujemy,
  • „rzucamy się” na nowe inicjatywy, nie rozwiązując dotychczasowych problemów,
  • wydłużamy serie produkcyjne, zamiast skracania przezbrojeń czy eliminacji awarii,
  • zakładamy, że dana zmiana sama się wdroży i utrzyma,
  • spotykamy się godzinami w salkach i na Teams, zamiast szukać przyczyn i rozwiązań w gemba

i wiele, wiele innych. Myślę, że każdy z nas jest w stanie powiedzieć, nawet bez znajomości filozofii LEAN, które z czynności z dzisiejszego dnia wykonał bez sensu.

W mojej pracy często spotykam też inne kuriozalne działanie: wdrażanie filozofii LEAN, bez spełnienia podstawowych warunków ku temu. Nie dość, że takie działanie kończy się „klapą”, to jeszcze towarzyszą jej:
- zmarnowane pieniądze,
- frustracja pracowników,
- wypaczenie filozofii LEAN w oczach pracowników.

Jakie to warunki?:

  1. Odpowiedz sobie na pytanie: „Co jest bez sensu w mojej firmie? (Które czynności, działania są marnotrawstwem)?” Ciężko o skuteczną terapię, kiedy nie wiemy na co chorujemy. Musimy sami lub przy pomocy z zewnątrz, wprost wskazać, z czym chcemy walczyć. Samo wyznaczenie celu nie wystarczy. Diagnoza jest podstawą. I będzie ona inna w różnych firmach.
  2. Sam w swojej duszy, szczerze do bólu odpowiedz sobie na pytanie: „Czy problemy z pytania nr 1, rzeczywiście mi, jako prezesowi, dyrektorowi, managerowi przeszkadzają?” Niejednokrotnie pracownicy, właściciele, prezesi doskonale zdają sobie sprawę z większości problemów z jakimi borykają się ich organizacje. Niemniej nie ma w nich woli, by cokolwiek z tym zrobić. Bez takiej woli, nie można przejść procesu transformacji według filozofii LEAN. Tym bardziej, że choć diabelsko skuteczna, to będzie ona też wymagająca, szczególnie mentalnie. Bez woli zmian, poddamy się przy pierwszej trudności, np. kiedy trzeba będzie zamiast przy biurku, spędzić 7 (czy choćby jedną 😉) z 8 godzin pracy w gemba.
  3. Czy mam sojuszników? Generowanie historycznych zysków dzięki Lean jest pewne, ale najpierw trzeba przejść drogę transformacji. Nie zawsze będzie ona długa, ale na pewno będzie wyboista, szczególnie na początku, kiedy będziemy musieli pokonać swoje ograniczenia oraz ograniczenia organizacji, w której działamy. Musimy mieć kogoś, kto będzie nas wspierał na tej drodze. Kto podtrzyma nas w determinacji, kto będzie się cieszył wraz z nami z sukcesów, kto pomoże wyciągać wnioski z porażek. Może to być konsultant, ale świetnie byłoby, gdyby była to osoba z naszego otoczenia, taka której ufamy i która ma zbieżne cele z naszymi.
  4. „Zacznij od siebie.” Filozofią Lean o wiele szybciej i skuteczniej zarazimy naszych pracowników, jeżeli sami będziemy dla nich przykładem. Powinniśmy najpierw wprowadzić choć odrobinę zmian według filozofii LEAN w swoim działaniu. Teoria z książek i szkoleń nie wystarczy. Dopiero zmiana wokół siebie pozwoli nam zrozumieć czym jest Lean. Pozwoli też odpowiedzieć sobie na pytanie czy Lean jest dla mnie i mojej firmy? Istnieje przecież wiele firm, potężnych firm, które nie działają według tej filozofii. Wdrożenie Lean jest gwarantem sukcesu, ale nie jest kryterium koniecznym, by być firmą przynoszącą zyski.
  5. Nie obarczaj ciężarem wdrożenia Lean dedykowanej komórki w organizacji. Najcięższym stanowiskiem z jakim się spotykam w firmach jest specjalista ds. Lean, Menedżer Lean itp. To zazwyczaj osoba, która wiele musi, ale niewiele może, która nie ma realnej władzy. Taka osoba często jest odsuwana przez menedżerów innych obszarów „na drzewo” ze swoimi inicjatywami i pomysłami. Samo tworzenie takiej komórki jest niezgodne z filozofią Lean. Nawet jeżeli punktowe akcje będą owocne, to w dłuższej perspektywie czeka nas porażka, taka komórka jest skazana na niepowodzenie. Leanem albo będą żyli menedżerowie każdego szczebla włącznie z prezesem, albo szkoda sobie zawracać nim głowę.

Jeśli spełniasz te 5 warunków, jesteś gotowy, by rozpocząć drogę Lean.
Bez nich nie zaczynaj!

fig-autor-tmp
Andrzej Kaniewski
Trener, Ekspert FIG Polska

Najbliższe szkolenie warsztatowe

Zapytaj o szczegóły:

Anita Pindral
Koordynator szkolenia
Lokalizacja:
Airport Hotel Okęcie, Warszawa, ul. Komitetu Obrony Robotników 24 (dawniej ul. 17 Stycznia)
Zapisz się

Zapytaj o szczegóły:

Anna Młynarska
Koordynator szkolenia

Już teraz weź udział w szkoleniu warsztatowym

Zaczniemy od krótkiej, niezobowiązującej rozmowy. Dowiesz się o szczegółach szkolenia i korzyściach dla Ciebie oraz Twojego biznesu. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania również mailem.
© Wszystkie prawa zastrzeżone: FIG Polska 2023
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
This site is registered on wpml.org as a development site.